Kredyt hipoteczny to najczęściej długoterminowa pożyczka, w zamian za którą dostajemy do użytku własnego mieszkanie. Kredyt hipoteczny oprocentowanie ma w sobie, wliczoną prowizję banku.

Kredyt hipoteczny jest dla osób, które spełniają pewne warunki

Do różnych kalkulacji banki posługują się specjalnymi kalkulatorami bankowymi. Pierwszym czynnikiem, na który bank zwraca uwagę, jest to wiek potencjalnego kredytobiorcy. Minimalnie musi mieć 18 lat, ale najdogodniejsi to tacy w okolicy 35 roku życia, ponieważ najczęściej mają już oni historię kredytową i jest łatwiej ocenić ich zdolność kredytowania, ponadto ich wiek umożliwia spłatę należności w odpowiednim dla banku wieku, zakładając długi okres kredytowania.

Jak bowiem wiadomo, trudno jest zakładać szybką spłatę kredytu tak dużej wielkości. Dlatego banki mniej chętnie podchodzą do klienta, który stara się o kredyt hipoteczny, a ma już swoje lata. Wówczas nie ma pewności, że bank doczeka się spłaty kredytu. Jeśli nie wiesz jak obliczyć to, czy masz szansę dostać kredyt hipoteczny, użyj takiego dostępnego w internecie urządzenia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej.

Przy starszych osobach pragnących wziąć kredyt hipoteczny pewną zasadą jest fakt, że w dniu spłacania ostatniej raty kredytobiorca powinien mieć poniżej 75 czy 80 lat. Ocena zdolności kredytowej jest zazwyczaj drugim krokiem, który wykonuje bank w decyzji o przyznaniu kredytu i opiera się na użyciu kalkulatora zdolności kredytowej.

Jakie należy spełnić warunki, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Jak zostało to już wspomniane, kredyt hipoteczny nie jest przydzielany każdemu. To czy go dostaniesz, czy nie, należy często do decyzji analityka, który dogłębnie bada twoją przeszłość kredytową i obecne warunki finansowe, które mają ostatecznie wpłynąć na to, czy będziesz w stanie spłacić zaciągnięty kredyt hipoteczny czy też nie. Pośród tych sprecyzowanych warunków, odnajdziesz:

  • wiek – jak już zostało to wspomniane, musi to być osoba o konkretnym wieku, czyli od 18 do 35 roku życia. Nie chodzi tu jednak o to, że powyżej tego wieku dana osoba nie dostanie kredytu, a o to, że będzie trudniej go dostać. Ponadto raty takiego kredytu są większe i co za tym idzie, trudniejsze do spłaty.
  • Historia kredytowa – problematyczne staje się tu to, jeśli ktoś w przeszłości miał zaciągnięty kredyt, którego nie był w stanie spłacić. Jeśli okazało się to zbyt trudne i zalegał ze spłatą, wówczas w jego historii kredytowej oznaczone jest to jako problem do zaciągnięcia kolejnego długu, zwłaszcza jeśli jest to tak długoterminowy kredyt jak kredyt hipoteczny.
  • Przychody – to ile zarabiasz, jest bardzo istotne. Nie zależy tutaj jednak na informacji, ile zarabiasz w tym danym miesiącu, gdyż zawsze jest to nierówna statystyka. Zbiera się informacje dotyczące całego kwartału, roku lub innych długości czasu, które w rzetelny sposób ukazują średnią twoich wyników pieniężnych w pracy. Pozwala to bankowi a upewnienie się, że stać się na spłatę ustalonych przez nich rat. To ważne, gdyż w innym przypadku, byłby problem z kolejnym krokiem, jakim jest przyznanie samego kredytu.
  • Rozchody – pomieszają realnie twoje przychody i dają pojęcie o tym, ile w rzeczywistości masz miesięcznie do rozdysponowania pieniędzy. W skład tego wchodzą: czynsz, rachunki, spłaty innych kredytów itd.
  • wielkość gospodarstwa domowego – jeśli mieszkasz wraz z żoną, która doskonale zarabia, to wpływa na twoją korzyść, jeśli jednak masz na utrzymaniu małe dzieci i niepracującą żonę, to już nieco gorzej wygląda w statystyce.

Te i inne czynniki mogą ostatecznie zaważyć na tym, czy najlepszy kredyt hipoteczny, o jakiego się starasz, zostanie ci przyznany czy też nie. Może zostanie on przyznany, ale na o wiele gorszych warunkach. Wówczas, nie tylko gorzej będzie go spłacać, ale i może zająć to więcej czasu.

Wszystko zależy od tego, jak w ostatecznym rozrachunku wyjdziesz jako wiarygodny odbiorca kredytu. I jak bank go potraktuje. Jeśli nie będzie klarownego wskazania na to, czy kredytobiorca, może spłacić zobowiązanie, wówczas, nie ma możliwości przyznania mu takiego kredytu.

Kredyty hipoteczne – porównanie

Choć banków jest wiele, to ogólne oprocentowanie, wokół jakiego banki mogą oscylować, zawsze ustalane są odgórnie. To właśnie stąd ta niewielka różnica oprocentowania między bankami proponującymi ten sam produkt finansowy, jakim jest kredyt hipoteczny.

Wcześniej była również możliwość ciekawej usługi bankowej, jaką był kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Choć stosowany był w niektórych tylko bankach, to by go dostać, należało spełnić pewne określone warunki.

Obecnie biorąc pod uwagę oprocentowanie kredytu hipotecznego, należy wziąć pod uwagę kilka banków. Poniżej znajduje się porównanie banków proponujących kredyt hipoteczny, dostępny na rynku polskim:

  • Bank Polski PKO 2,82% prowizja 0,00%
  • BNP paribas 3,02% prowizja 0,00%
  • ING 3,41% prowizja 1,69%
  • Bank Pekao 3,51% prowizja 1,25%
  • Millenium bank 3,72% prowizja 0,00%
  • Santander 3,71% prowizja 2,00%
  • mBank 4,12% prowizja 0,50%

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Żeby dostać kredyt na mieszkanie, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z ofertą swojego banku macierzystego. Warto wybierać raty równe, wtedy spłata kredytu jest w jednakowych ratach, dokładnie wybierać walutę, w której chcemy uzyskać kredyt, zapoznać się z możliwością i warunkami wcześniejszej spłaty kredytu, zapoznać się z potrzebnymi dokumentami, dowiedzieć się, kiedy i jakie opłaty w związku z kredytem trzeba uiścić.